lt

Lietuviai kuria technologiją, galinčią pakeisti austrių rinką Europoje

Art21 @ 2020-07-27

Lietuviai kuria dirbtiniu intelektu paremtą technologiją, kuri gali pakeisti nusistovėjusią Europos moliuskų rinkos tvarką. Ši mūsų tautiečių siūloma inovacija užtikrins platų ir efektyvų austrių kokybinių parametrų įvertinimą, kuris šiandien nėra galimas dėl technologinės pasiūlos pasaulyje vakuumo ir ribotų laboratorinių tyrimų tiekėjams. „Mūsų tikslas – sukurti technologiją, kuri leis visiems austrių tiekimo grandinės dalyviams tiksliai žinoti ne tik jų turimų austrių maistines savybes, bet ir užkirs kelią ant stalo patekti produktui, prisotintam sunkiųjų metalų ar užsikrėtusiam bakterijomis ir virusais. Būtent nuo to, o ne galimai pasenusių austrių, dažniausiai yra sunegaluojama“, – teigė praėjusią savaitę į „Financial Times“ remiamos technologinių naujienų platformos „Sifted“ sudarytą geriausių Lietuvos startuolių sąrašą patekusios įmonės „ART21“ įkūrėjas ir vadovas Augustas Alešiūnas.

Ši inovacija jau sulaukė tarptautinės agro-maisto technologijų bendruomenės dėmesio, kai įveikė ne vieną konkuruojantį projektą „Eurekos“ fondo finansavimui gauti. Specialistus ir austrių gurmanus domina tai, kad ši technologinė naujovė gali prisidėti prie europietiškos kilmės austrių populiacijos didinimo. Kaip pasakojo įmonės „ART21“ vadovas A. Alešiūnas, šiuo metu rinkoje didžiausią dalį sudaro invazinės kilmės austrės, nes europietiškosios beveik išnyko dėl jas užklupusių ligų. Tikimasi, kad lietuvių startuolio kuriama dirbtiniu intelektu pagrįsta programinė įranga parems vietinės kilmės European Flat austrių populiaciją atkurti siekiančius ūkininkus, kurių sėkmę šiandien stipriai riboja nepakankami resursai tirti didelius auginamų austrių kiekius.

Kadangi Lietuvoje šios jūrų gėrybės neauginamos, pastaruoju metu lietuvių įmonė ieškojo austrių ūkio, kuriame galėtų išmėginti ir ištobulinti kuriamą austrių kokybės nustatymo technologiją. Praėjusią savaitę, pabaigus žvalgytuves, buvo apsispręsta bendradarbiauti su Kroatijoje esančiu ūkiu „Platforma Aqua“, valdančiu aštuonias šių jūros gėrybių fermas. „Ši partnerystė su vienu iš inovatyviausių ūkių Kroatijoje atneš mums trūkstamą sėkmės detalę – šviežias, ką tik iš jūros ištrauktas austres, kurias bus galima iškart testuoti. Vienoje fermoje per metus užauginama net 50 t. moliuskų, tad potencialiai turėsime daugiau nei 400 t. austrių ir midijų, kurias galėsime tirti tobulindami šią analogų pasaulyje neturinčią technologiją“, – pokalbį baigė „ART21“ įkūrėjas Augustas Alešiūnas.


+370 620 80238
Draugystės g. 20, LT-89167 Mažeikiai, Lietuva

Įmonės kodas: 300635091
PVM mokėtojo kodas: LT100004103016
Atsiskaitomoji sąskaita: LT413500010017004947