lt

Projektas:

Inovatyvios kompleksinės grūdų ir pašarų kokybės kontrolės sistemos sukūrimas antžeminiams sandėliams

Iššūkiai

Augalininkystės produkcijos išlaikymas ne ką mažiau svarbus kaip ir išauginimas – derliaus sandėliavimo nuostoliai daro didžiulę žalą ūkio ir visos valstybės ekonomikai, sumažindama maisto ir žaliavų resursus. Lietuvoje sandėliavimo metu kasmet prarandama apie 10 proc. grūdų derliaus. Tai atsitinka dėl netinkamų laikymo sąlygų, užterštumo, pelėsio atsiradimo, kenkėjų veiklos. Taip prarandami tūkstančiai tonų grūdų, kurie niekada nepasiekia vartotojo, o grūdų augintojai dėl to patiria nemenkus nuostolius.

Ūkininkai grūdus dažnai laiko savo sandėliuose, taip taupydami išlaidas elevatoriams už grūdų valymo, džiovinimo ir sandėliavimo paslaugas. Dauguma tokių saugyklų yra netinkamos ilgesniam grūdų sandėliavimui. Jose neįrengtos grūdų vėdinimo, vėsinimo, ozonavimo sistemos, aplinkos sąlygos svyruoja dėl talpyklos sandarumo nebuvimo, o tai sudaro palankias sąlygas mikroorganizmų bei kenkėjų atsiradimui ir plitimui. Drėgnuose grūduose prasideda savaiminis kaitimas, susidaro sąlygos mikroskopinių grybų ir bakterijų vystymuisi, menkėja grūdų sėklinė ir maistinė vertė. Pažeisti grūdai netinkami maisto pramonei, pašarams, net alkoholio gamybai, todėl laiku nenustačius problemų, patiriami didžiuliai finansiniai nuostoliai.

Mūsų
prieiga

Projekto metu kuriama inovatyvi grūdų ir pašarų kokybės kontrolės sistema susideda iš dviejų komponentų: techninės matavimo įrangos bei programinės įrangos. Matavimo įranga pastoviai matuoja santykinį drėgnumą, grūdų temperatūrą, CO2 koncentraciją bei kitas specifines medžiagas, išsiskiriančias grūdų gedimo bei pelėsio ar kenkėjų atsiradimo metu. Matavimo įrangą sudaro sensorių rinkinys su visa būtina elektronine infrastruktūra. Sensorių masyvas sudaromas iš atskirų sensorinių prietaisų, kurie tarpusavyje keičiasi informacija ir korinio tinklo principu matavimų rezultatus perduoda centriniam serveriui. Grūdų saugykloje, priklausomai nuo jos dydžio ir struktūros, įrengiami keli ar keliolika matavimo prietaisų, kurių parodymai kaupiami centriniame serveryje. Optimali sensorių išdėstymo sandėlyje schema parenkama remiantis mokslinių tyrimų rezultatais ir dujų judėjimo antžeminiuose sandėliuose modeliavimo metodika.

Programinė įranga surinktus prietaisų duomenis analizuoja bei pateikia naudotojui suprantamą informaciją, apie grūdų saugojimo sąlygas. Matavimo įrenginiui užfiksavus nukrypimą, naudotojui pateikiama informacija apie konkretų nuokrypį bei jį užfiksavusio įrenginio vietą saugykloje. Naudotojas gali peržiūrėti detalią informaciją apie sensorių darbą, matavimo rezultatų istoriją, matyti analizės išvadas. Toks technologinis sprendimas suteikia galimybę lanksčiai įdiegti sistemą, keisti jos konfigūraciją, patogiu būdu pateikti informaciją vartotojui.


+370 620 80238
Draugystės g. 20, LT-89167 Mažeikiai, Lietuva

Įmonės kodas: 300635091
PVM mokėtojo kodas: LT100004103016
Atsiskaitomoji sąskaita: LT413500010017004947