lt

ART21 rems pirmąjį jungtinį skaitmeninės jūros hakatoną Baltijos šalyse

Art21 @ 2021-06-28

Pirmąkart Baltijos šalių istorijoje susivieniję trys šio regiono „EIT FOOD“ centrai „AgriFood Lithuania DIH“, Rygos Technologijų universitetas bei Tartu Biotechnologijų parkas kartu organizuoja išskirtinį skaitmeninių inovacijų centro iš Lietuvos inicijuotą tarptautinį nuotolinį hakatoną „HACK DigitalSea‘21”. Organizatoriai skirtingose kategorijose dėl 12 000 eurų prizinio fondo kviečia dalyvauti tiek dar tik idėjų ieškančius studentus, tiek ir patyrusias startuolių komandas. Registracija jau prasidėjo ir tęsis iki birželio 27 d. HACK DigitalSea’21 vyks liepos 3–4 dienomis.

Susivienijo Baltijos valstybių Aplinkos ministerijos

Temos aktualumą patvirtina aktyvus visų Baltijos valstybių valdžios hakatonui skiriamas dėmesys. Oficialiais renginio partneriais tapo Aplinkos ministerijos iš Lietuvos, Latvijos bei Estijos. Taip pat Lietuvos energetikos ministerija.

„Skaitmeniniai ir inovatyvūs sprendimai, galintys paskatinti žaliųjų uostų plėtrą, sumažinti taršą bei laivybos poveikį, išlaikyti natūralią bioįvairovę, stiprinti maisto vertės grandines, skatinti atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimą ir efektyviau išnaudoti logistikos galimybes bei įtraukti visuomenę į šiuos procesus mums yra ypatingai svarbūs. Jaunųjų inovatorių atrasti pažangūs sprendimai mums leistų tapti dar konkurencingesniais, nes nebūnant žaliais ir tvariais mes ne tik nesaugosime gamtos ir žmonių sveikatos, bet ir nesugebėsime sėkmingai varžytis su kitomis ES valstybėmis“, – teigė hakatono „HACK DigitalSea‘21” idėją aktyviai palaikantis ir hakatono atidaryme kartu su kitais Baltijos valstybių ministrais sveikinimo žodį sakysiantis aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Hakatone – trys prizų kategorijos

„HACK DigitalSea‘21” hakatone patyrusi tarptautinė komisija išrinks po vieną komandą nugalėtoją kiekvienoje organizatorių išskirtoje kategorijoje: pažangiausio sprendimo, stipriausios idėjos bei nuo balto lapo iki sprendimo. Visų kategorijų nugalėtojai bus apdovanoti 4 000 eurų piniginiais prizais. Taip pat dalyvausiančios komandos varžysis ir dėl papildomų partnerių įsteigtų vertingų prizų.

„Šį kartą organizuodami hakatoną atsižvelgėme į kartais atsirandančią neteisybę, kada ne visos komandos varžosi vienodomis sąlygomis dėl įvairių priežasčių. Vienos būna pernelyg stiprios, tad studentai nebeturi galimybių laimėti, kitos jau ateina turėdamos sprendimus, tad su jomis būna ypatingai sudėtinga konkuruoti komandoms, kurios tik hakatono metu pradeda kurti atsakymą į iššūkį. Dabar hakatone vienodas galimybes laimėti turės tiek dalyviai, ateinantys su turimais sprendimais, tiek komandos, hakatono pradžioje neturėjusios nieko, tačiau sugebėjusios parengti sprendimus ar sugalvoti bent jau idėją, kaip būtų galima efektyviai ir tvariai išspręsti egzistuojančią problemą“, – mintimis dalijosi renginio organizatorė „AgriFood Lithuania DIH“ direktorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė.

Keturios iššūkių kategorijos

Renginio organizatoriai teigia, kad šis hakatonas yra galimybė paieškoti galimų pažangių ir efektyvių sprendimo būdų problemoms ir galimybėms ten, kur mes dažnai pamirštame pasižiūrėti – jūroje. Jūra nėra tik laivai ar uostas, tai svarbi tvarios aplinkos ekosistemos, maisto tiekimo grandinės, logistikos bei atsinaujinančios energetikos dalis.

Pavyzdžiui, Europos Komisija yra išsikėlusi uždavinį iki 2030 m. atsinaujinančios energijos kiekį iš jūros padidinti iki 5 kartų, o iki 2050 m. net iki 25 kartų. Pati Baltijos jūra yra ketvirta pagal užterštumą pasaulyje, ji yra stipriai paveikta cheminių medžiagų ir eutrofikacijos, vienu metu joje plaukioja net 2 000 laivų, o nesaikinga žvejyba, dugninio tralo naudojimas ir žuvininkystės ūkiai yra padarę didžiulę žalą Baltijos jūros ekosistemai. Be to, šiandien jūroje yra nemažai neišnaudoto potencialo – pavyzdžiui, iš makrodumblių pagaminta biomasė gali būti naudojama kaip maistas ir kiti naudingi vartojimui produktai, tačiau Baltijos jūroje makrodumblių auginimas ir derliaus gavimas vis dar yra kūdikystės stadijoje.

Todėl hakatono dalyviai bus kviečiami pasirinkti iššūkį vienoje iš keturių kategorijų: Tikslioji žuvininkystė ir akvakultūra; Tvari aplinka; Pažangūs logistikos sprendimai bei Atsinaujinanti energetika. Kiekvienoje iš šių kategorijų bus galima pasirinkti po konkretų iššūkį, kuris bus suformuotas kasdien su juo susiduriančių organizacijų. Kviečiame nepraleisti progos dalyvauti išskirtiniame tarptautiniame hakatone bei pasiūlius tvarius ir pažangius sprendimo būdus laimėti solidžius piniginius prizus. Registracija jau prasidėjo ir tęsis iki birželio 27 d.!

Geriausiai pasirodžiusios komandos turės galimybę savo sprendimus pristatyti aukščiausio lygio „Skaitmeninės jūros“ konferencijos metu. Ši konferencija yra vienintelis renginys Lietuvoje ir vienas iš nedaugelio renginių Vidurio ir Šiaurės Europoje, gavusių teisę būti Europos Komisijos iniciatyvos „Europos jūros diena“ (angl. European Maritime Day) dalimi.

Daugiau informacijos apie hakatono organizatorius

Pagrindinis renginio organizatorius – skaitmeninių inovacijų centras „AgriFood Lithuania DIH“ – 2020 m. Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro apžvalgoje buvo išskirtas kaip vienas iš dviejų gerosios praktikos sektorinių skaitmeninių inovacijos centrų pavyzdžių visoje Europoje bei nuo š. m. kovo tapo „EIT FOOD“ centru Lietuvoje.

„EIT FOOD“ – pirmaujanti maisto inovacijų iniciatyva Europos Sąjungoje, siekianti tvaresnės, sveikesnės ir patikimesnės maisto sistemos visame žemyne. Tai prestižiškiausia tokio tipo organizacija ES, o jos tinklas jungia centrus visame kontinente. Daugiau sužinoti apie „EIT FOOD“ organizaciją galite apsilankę jų internetiniame puslapyje.

Kiti renginio organizatoriai Rygos Technologijų universitetas bei Tartu Biotechnologijų parkas.


+370 620 80238
Draugystės g. 20, LT-89167 Mažeikiai, Lietuva

Įmonės kodas: 300635091
PVM mokėtojo kodas: LT100004103016
Atsiskaitomoji sąskaita: LT413500010017004947